3. stretnutie – napodobňujeme osvetlenie Hollywood

Stretnutie bude 23. marca 2017 v priestoroch Artphoto (Vlčanská 6, Šaľa). Témou bude osvetlenie Hollywood. Začiatok stretnutia: 18:00, trvanie cca 3 hodiny, cena: 10,- EUR.

Osvetlenie Hollywood

Klasické čierno-biele fotografie, typické svietenie, krása a elegancia. Tieto črty charakterizujú fotografiu zhruba od roku 1920 do 1950 inšpirovanú Amerikou a jej hviezdami strieborného plátna.

Medzi priekopníkov „Hollywood“ fotografie patria:
Ruth Harriet Louise (1903-1940)
George Hurrell (1904-1992)
Laszlo Willinger (1909-1989)
Clarence Sinclair Bull (1896-1979)
– a ďalší…

Ako by sa dalo definovať fotografia v štýle „Hollywood“? K originálnemu svieteniu sa používajú Fresnelove reflektory s jemne riadeným tvrdým svetlom a klapkami. Používali sa trvalé svetlá a spravidla trojbodová technika svietenia, využívajúca:
1. kľúčové alebo hlavné svetlo (key light) – vytvára dominantný tieň v tvári
2. výplňové svetlo (fill light) – na zjemnenie tieňov
3. efektové svetlá (kick lights) – osvetlenie špecifických oblastí (vlasy, šperky, rekvizita) prípadne doplnené o zadné svetlá alebo bodové osvetlenie (back light) – na zdôraznenie predmetu. Napríklad svetlo zo zadu do vlasov, ktoré pridá vlasom žiaru, alebo osvetlenie pozadia na elimináciu nežiaducich tieňov.

„Hollywood look” tiež dotvára:
– ľahko udržateľná póza,
– správny účes, make-up,
– dobové šaty, doplnky a rekvizity.

Pracuje sa s trvalými svetlami, fotografie majú malú hĺbku ostrosti a k tlačovému výstupu sa používa vysoko kvalitná monochromatická tlač.