2. stretnutie – High key fotografia

Februárové stretnutie bude 23. februára 2017 v priestoroch Artphoto (Vlčanská 6A, Šala), na tému Portrét v štýle High Key.
Začiatok stretnutia: 18:00, trvanie cca. 3 hodiny

 

High-key osvetlenie

bolo pôvodne vyvinuté pre film, televíziu a fotografiu, pretože vtedajšia technológia nebola schopná s dostatočným detailom zachytiť dynamický rozsah svetla od čiernej až po bielu. V súčasnej dobe je High-key svietenie čisto umelecký spôsob vyjadrenia. Je obľúbené, lebo vyvoláva pozitívnu, optimistickú alebo mladistvú atmosféru.

Pri modernej High-key technike je osvetľovanie založené na svetelnom rozsahu od stredných tónov až po žiarivo biele (v histograme zastúpené na pravej strane). Pri tejto technike sa používajú jasné svetlá a eliminujú sa tiene. Výstupy sú väčšinou svetlé, s radom svetlých tónov až do bielej farby, zároveň s minimom tmavých a stredných tónov. Výsledný obraz vôbec nemusí obsahovať tmavé tóny, aj keď malé množstvo takýchto tónov napomôže, aby celkový vzhľad nemal efekt vyblednutej fotografie.

High-key svietenie je vhodné použiť pri objektoch relatívne svetlých farieb pred svetlým pozadím. Svetlo by malo byť silné čelné, zároveň mäkké a rozptýlené. Aby bol dosiahnutý žiariaci efekt, je nutné mierne preexponovanie záberu do takej miery, aby sa na objekte ešte nevytvárali prepaly. Pozadie nemusí byť len biele, i keď sa s ním jednoduchšie pracuje. Vhodne nasvietené pozadie pastelových farieb vie tiež dotvoriť celkovú atmosféru High-key fotografie. Ideálne je, ak model/-ka má svetlé oblečenie.

 

High-key v exteriéri

Ideálne je využiť oblačné počasie, kedy cez mraky preniká rozptýlené svetlo. Pri fotení za slnečného dňa je treba rozptýliť dopadajúce svetlo napríklad difúzkou a pre zjemnenie tieňov scénu dosvecovať ďalším svetlom alebo odrazovou doskou.

 

High-key v ateliéri

Obvykle sa používajú štyri svetlá. Dve sú smerované na objekt (výkonnejšie hlavné svetlo a doplnkové svetlo na zjemnenie tieňov) a ďalšie dve na svetlé/biele pozadie. Pre efekt rozžiarenia na fotografii je dôležité správne nasvietenie pozadia.